Węże pożarnicze – charakterystyka

Niejednokrotnie późną nocą lub wczesnym rankiem zrywa nas z łózka przeszywające ciszę wycie syren – wiemy wtedy, że to z dużą dozą prawdopodobieństwa dzielni strażacy mkną, by ugasić szalejący pożar i walczyć z jego skutkami. Często w takich sytuacjach zapominamy jednak, że aby ci nowocześni bohaterowie byli w stanie w sposób prawidłowy wykonywać powierzone im zadania, muszą oni dysponować odpowiednim sprzętem.

Do asortymentu obecnych strażaków należą siekierki, specjalistyczne odzienie ochronne, a przede wszystkim – węże pożarnicze. Czym się one charakteryzują i co odróżnia je od produktów z tej samej rodziny, które to wykorzystujemy do podlewania ogródka?
Jak się okazuje, są one o wiele bardziej wytrzymałe, natomiast ich większa średnica umożliwia transport dużej ilości wody lub specjalnego środka gaśniczego bezpośrednio do obszaru trawionego pożarem.

Składają się one najczęściej z dość śliskiej powłoki zewnętrznej oraz warstwy wewnętrznej z dodatkową izolacją, która to nie tylko zabezpiecza produkt przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także przed działaniem wysokich temperatur, które to jak wiemy są w pracy strażaka niemalże codziennością. Profesjonalista nie może się bowiem wstrzymywać przed podejściem bliżej źródła ognia w obawie przed uszkodzeniem węża pożarniczego, bowiem znacznie utrudniłoby to lub nawet uniemożliwiło prowadzenie akcji gaśniczych.

Omawiany wyrób oferowany jest w dużej rozpiętości średnic oraz grubości ścian zewnętrznych. Co ważne, im większa średnica, tym wyższe akceptowalne ciśnienie, z którym transportowana może być przez wąż woda lub środek służący do gaszenia pożarów. Cieńsze produkty o mniejszym prześwicie pozwalają na pompowanie cieczy z ciśnieniem dochodzącym do 2 MPa – są one zaliczane do typu pierwszego węży pożarniczych. Wyroby zaklasyfikowane do drugiej grupy pozwalają z kolei na wydajną pracę przy ciśnieniu dochodzącym nawet do 4 MPa.

Jak można przypuszczać, produkty z grupy drugiej są nieco kosztowniejsze, jednakże są one coraz częściej wybierane przez strażaków, jako że pozwalają im one znacznie szybciej zażegnać niebezpieczeństwo związane z pożarem, jak również – pośrednio chronią ich życie, bowiem dzięki szybszemu oraz bardziej wydajnemu pompowaniu środka gaszącego do niezbędnego minimum ograniczana jest ich ekspozycja na działanie wysokich temperatur oraz płomieni mogących spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu.

Oferta węży pożarniczych stale się rozrasta – jest to głównie zasługa nieprzerwanie rozwijającej się technologii oraz coraz większej dostępności wysokiej jakości materiałów, dzięki której wyroby mogą nie tylko służyć strażakom dłużej, ale także zapewniać większy komfort i skuteczność pracy, szczególnie w walce z pożarami trudnymi do ugaszenia, jak ma to miejsce chociażby w przypadku ostatnich podpaleń składowisk śmieci powodujących duże zanieczyszczenie powietrza oraz generujących znaczne ilości ciepła. Bardzo nas to cieszy i mamy nadzieję, że kolejne produkty wprowadzane do oferty oferować będą korzystny stosunek jakości do ceny, umożliwiając remizom strażackim regularną wymianę posiadanego sprzętu na nowy.