O czym należy pamiętać przy montażu instalacji gazowej w domu jednorodzinnym.

Wraz ze wzrastającymi cenami powszechnie dostępnego opału, przede wszystkim drewna i węgla, właściciele domów jednorodzinnych zaczynają szukać innych rozwiązań, które to pozwoliłyby im jednocześnie odpowiednio dogrzać każde z pomieszczeń mieszkalnych i nie wydać na ten cel fortuny.

Część z nich sięga po nowoczesne rozwiązanie jakim jest montaż instalacji gazowej. Już na wstępie pragniemy jednakże zaznaczyć, iż implementacja takiego systemu wiąże się ze znacznymi kosztami początkowymi – następnie jednak pozwala uniezależnić się od węgla czy drewna. O czym należy pamiętać w sytuacji, gdy w naszym domowym budżecie znalazły się środki wystarczające na montaż tego typu systemu?

Spytaliśmy specjalistów z firmy Eko Galicja z Krakowa, która montuje instalacje sanitarne, o czym należy pamiętać jeśli zdecydujemy się na instalację gazu we własnym domu. Przede wszystkim nadmienić należy konieczność zastosowania odpowiednich rur opatrzonych wszelkimi atestami oraz certyfikatami bezpieczeństwa. Będziemy dzięki temu pewni, iż tworzona instalacja gazowa będzie nie tylko charakteryzować się szczelnością, ale i posłuży nam przez długie lata. Pod uwagę wziąć należy także podstawowe prawidła budowlane odnośnie sztuki montażu rur. Nie można bowiem zapomnieć, iż powinny one być prowadzone po zewnętrznej części ścian oraz w miarę możliwości omijać pomieszczenia mieszkalne, szczególnie takie w których nie zamontowano okien, drzwi lub innych elementów wentylacyjnych pozwalających na szybką wymianę powietrza. W przypadku jakiejkolwiek nieszczelności lub uszkodzenia rur, osoby przebywające w nadmienionych pokojach mogą bowiem zatruć się wysoce szkodliwym dla zdrowia gazem.

Jeżeli przewidujemy, iż rury przebiegające przez dane pomieszczenie narażone będą na uszkodzenia mechaniczne lub też wystawione na działanie ekstremalnych temperatur, doskonałym rozwiązaniem będzie ich dodatkowe zabezpieczenie, na przykład poprzez zastosowanie osłon stalowych lub kołnierzy nasadzanych wykonanych z pianki poliuretanowej. Eksperci podkreślają także, że typ gazu stosowany w instalacji wymusza określone ułożenie komponentów dostarczających go do domu jednorodzinnego względem sufitu i podłogi. Jeżeli zamierzamy do obiektu mieszkalnego doprowadzić gaz płynny, rury go transportujące ułożone powinny być możliwie najbliżej podłogi. W sytuacji zastosowania systemu wykorzystującego gaz ziemny, wysoce zalecane jest podwieszenie rur pod sufitem, co usprawni przepływ oraz ograniczy ryzyko uszkodzenia poszczególnych elementów systemu.

Eksperci ds. instalacji gazowych przestrzegają także, że wszelkie rury instalowane w pozycji pionowej powinny być oddalone co najmniej pół metra od urządzeń mogących wywołać zapłon lub wybuch, jak też od wszelkiego rodzaju kabli elektrycznych. Aby maksymalnie zabezpieczyć się przed skutkami ewentualnej awarii omawianego systemu, wszystkie miejsca łączeń rur owińmy taśmą teflonową lub też pokryjmy grubą warstwą specjalistycznej pasty uszczelniającej. Materiały te nie są drogie, a dodatkowo zapewniają pełen komfort korzystania z nowo zamontowanej instalacji gazowej. Należy bowiem mieć świadomość, iż oszczędności nigdy nie powinny nam przysłonić bezpieczeństwa zarówno własnego jak i naszej rodziny!