Renowacja oraz rewitalizacja budynków o dużej wartości historycznej oraz kulturalnej nie należy do zadań najłatwiejszych. Niezbędna jest bowiem specjalistyczna wiedza i wieloletnie doświadczenie, które to umożliwiają przeprowadzenie niezbędnych prac bez jednoczesnego narażania na szwank struktury oraz walorów estetycznych danego obiektu. Częstokroć jest to jednakże dopiero wierzchołek góry lodowej, bowiem aby przywrócić budowli dawną świetność niezbędne jest wykorzystanie odpowiednich narzędzi oraz zaopatrzenie się w materiały z najwyższej półki.
W tym miejscu dochodzimy do tynków mineralnych, które to są najczęściej stosowane do poprawy wyglądu zarówno elewacji budynków jak i ich pomieszczeń wewnętrznych. Ich zastosowanie umożliwia wygładzenie podniszczonej powierzchni, wypełnienie wszelkich pęknięć, szczelin i deformacji spowodowanych ekspozycją na niekorzystne warunki atmosferyczne czy też uszkodzenia mechaniczne, jak również uzyskanie jednolitej powierzchni, którą następnie w razie konieczności można pokryć farbą o odcieniu możliwie w najbliższym stopniu odpowiadającym kolorowi oryginalnemu.
Co wyróżnia tynki mineralne przeznaczone do renowacji budynków relatywnie starych od tych dostępnych w niemalże każdym markecie budowlanym czy sklepie z materiałami dla majsterkowiczów? Jak informują eksperci, dzięki zastosowaniu o wiele lepszej jakości surowców, możliwe jest uzyskanie optymalnego poziomu przepuszczalności pary wodnej, co oznacza, że nawet w sytuacji, gdy budowla stoi na terenie bagnistym lub też w bliskiej odległości od zbiorników wodnych, wilgoć nie będzie przenikała przez ściany, dzięki czemu znacznie zminimalizowane zostanie ryzyko wykształcenia się pleśni lub rozwoju grzybów mogących znacznie pogorszyć wygląd obiektu oraz uczynić użytkowanie go niewygodnym. Co ciekawe, produkt taki najczęściej oferowany jest konsumentom w barwie białej, jednakże występuje możliwość barwienia go w masie, co znacznie ułatwia aplikację oraz usuwa konieczność malowania nałożonej warstwy ochronnej.
Tynki mineralne przeznaczone do renowacji budowli nakładane mogą być dwoma podstawowymi sposobami, a mianowicie manualnie oraz przy wykorzystaniu specjalistycznych maszyn, które znacznie przyspieszają całość procesu oraz umożliwiają uzyskanie idealnie prostej powierzchni. Rozwiązanie to zaleca się szczególnie przy odnawianiu budowli o dużym metrażu, w przypadku których stosowanie rozwiązań tradycyjnych znacznie wydłużyłoby przebieg prac, co z kolei mogłoby negatywnie odbić się na kosztach ponoszonych przez osobę lub organizację zlecającą wykonanie takiej rewitalizacji. Niekiedy jednakże mamy do czynienia z obiektami relatywnie niewielkimi, w przypadku których każdy centymetr nałożonego tynku jest na wagę złota, może on bowiem upiększyć lub też całkowicie zaburzyć naturalny wygląd budowli lub elementu dekoracyjnego – w rzeczonej sytuacji o wiele lepszym rozwiązaniem będzie podjęcie się przywrócenia mu pięknego wyglądu poprzez manualną aplikację tynku mineralnego.